Nožířské oceli - základní přehled

noz ocel nerezova uhlikova

Zorientovat se v nabídce velkého množství ocelí používaných při výrobě nožů není snadný úkol. Výběr nožířské oceli ovlivňuje vlastnosti čepele a její chování při používání. Při výběru oceli je důležité zohlednit zejména tvrdost, výdrž ostří, houževnatost, odolnost proti korozi a brousitelnost.

Neexistuje však jedna ocel, která by byla nejlepší pro všechny typy nožů. Optimální vlastnosti se liší podle způsobu použití – jiné požadavky má kapesní EDC nůž, jiné outdoorový nebo lovecký nůž a jiné kuchyňský nůž.

Níže najdete stručné vysvětlení těchto vlastností a přehled nejčastěji používaných nožířských ocelí.

Seznam ocelí – kliknutím na název oceli zobrazíte její charakteristiku:

Nerezové oceli:

154CM, 420, 440, 440C, AEB-L, AN-58, AR-RPM9, AUS-8, AUS-10, CPM 20CV, CPM MagnaCut, CPM S30V, CPM S35VN, CPM S90V, CTS XHP, Elmax, M390, MOVA 440, N690, N695, Sandvik 12C27, Sandvik 14C28N, RWL-34, VG-10, X50CrMoV15 (1.4116)

Nástrojové oceli:

CPM-4V, D2, Niolox, PGK, S600, Sleipner

Uhlíkové oceli:

1066, 1075, 1086, 1095, C100, UHB20C, 80CrV2

 

Vlastnosti nožířské oceli

Tvrdost oceli a HRC

Tvrdost čepele se u nožířských ocelí uvádí ve stupnici HRC (Rockwell C). Vyšší tvrdost zlepšuje stabilitu ostří – ostří se při řezání méně ohýbá a deformuje, a proto déle vydrží ostré. Neznamená však automaticky lepší nůž. Příliš vysoká tvrdost bývá spojena s nižší houževnatostí a ostří je pak náchylnější k vylamování.

Orientačně platí: nože s tvrdostí kolem 54 – 56 HRC patří k měkčím a levnějším, 57 – 60 HRC je běžný standard kvalitních nožů a 60 – 62 HRC a více dosahují kvalitnější a prémiové oceli.

Skutečná tvrdost konkrétního nože závisí nejen na typu oceli, ale také na tepelném zpracování. Stejná ocel proto může mít v nožích od různých výrobců rozdílnou tvrdost, a tím i odlišné vlastnosti.

Výdrž ostří

Výdrž ostří vyjadřuje, jak dlouho si ostří udrží ostrost při používání. Ovlivňuje ji především tvrdost oceli, množství a druh karbidů (velmi tvrdých částic v oceli, které vytvářejí například vanad nebo chrom) a tepelné zpracování. Vynikající výdrží ostří se vyznačují například oceli CPM S90V nebo CPM 20CV.

Stejně velký vliv má i geometrie ostří – jeho tloušťka a úhel výbrusu. Tenké a ostré ostří řeže lépe a déle. Nůž z běžnější oceli s dobrou geometrií proto může v praxi řezat srovnatelně dlouho jako nůž z prémiové oceli se silnějším ostřím.

Houževnatost

Houževnatost vyjadřuje schopnost oceli odolávat poškození při nárazech, ohýbání a jiném mechanickém namáhání. U houževnatých ocelí je menší riziko vylomení ostří nebo zlomení čepele při náročném používání, například při sekání nebo štípání dřeva.

Vysokou tvrdost, dlouhou výdrž ostří a vysokou houževnatost přitom nelze maximalizovat současně. Velmi houževnaté jsou například uhlíkové oceli 80CrV2 a 1095, které se proto používají i na větší nože určené k sekání, nebo nerezová ocel AEB-L.

Moderní oceli tento kompromis zmírňují. Například CPM MagnaCut je i při vysoké tvrdosti houževnatější než většina prémiových nerezových ocelí a zároveň výborně odolává korozi. Její výdrž ostří je však na úrovni oceli CPM S35VN, nikoli ocelí s nejvyšší výdrží ostří, jako je CPM S90V.

Odolnost proti korozi

Odolnost proti korozi závisí především na chemickém složení oceli – hlavně na obsahu chromu, ale také na dalších legujících prvcích (například molybdenu nebo dusíku) a na tepelném zpracování.

Označení nerezová ocel neznamená, že čepel nemůže za žádných okolností korodovat. I nerezové oceli vyžadují při dlouhodobém působení vlhkosti, soli nebo kyselých potravin přiměřenou péči. Více pozornosti je třeba věnovat tzv. polonerezovým ocelím, jako je D2, a zejména uhlíkovým ocelím, které bez údržby rychle rezaví.

Brousitelnost

Brousitelnost určuje, jak snadno lze obnovit ostří čepele. Rozhodující přitom není samotná tvrdost, ale především množství a druh karbidů v oceli. Oceli s malým množstvím drobných karbidů, například AEB-L nebo Sandvik 14C28N, se brousí snadno i při tvrdosti kolem 60 HRC.

Naopak oceli s vysokým obsahem vanadu, jako CPM S90V, CPM 20CV nebo CPM S30V, obsahují velmi tvrdé vanadové karbidy, se kterými si běžné brusné kameny poradí jen obtížně. K jejich broušení se doporučují diamantové brusné kameny a je třeba počítat s tím, že broušení potrvá déle. Odměnou je však dlouhá výdrž ostří.

 

NEREZOVÉ OCELI

Nerezová ocel by měla obsahovat minimálně 13% chrómu, což zabezpečuje její odolnost vůči korozi. Výhodou nerezové oceli je potřeba pouze minimální péče.

154CM – nerezová ocel od amerického výrobce Crucible. Ocel 154CM byla původně vyvinuta pro výrobu turbín pro proudové motory letadel. Pro svoji všestrannost se velmi dobře osvědčila i při výrobě nožů. Je vhodná jak pro menší zavírací nože, tak pro velké nože určené pro těžší úkoly. Tato ocel nabízí velmi dobře vyvážený mix důležitých vlastností jako jsou tvrdost, houževnatost a odolnost vůči korozi.

Složení oceli: 1,05% uhlík, 14% chrom, 4% molybden, 0,5% mangan, 0,3% křemík.

Nože z oceli 154CM naleznete zde.


420 (AISI 420, 420J) - nejnižší řada mezi nožířskými oceli, používaná zejména u nožů nižší cenové kategorie. Nože z této oceli mají dobrou odolnost vůči korozi. Poměrně rychle však ztrácejí ostrost, proto je potřeba častěji brousit. Nízký obsah uhlíku (<0.4%).

Nože z oceli 420 najdete zde.


440 (440A, 440B) - kvalitnější ocel v porovnání se 420, používaná rovněž zejména u nožů nižší cenové kategorie. O něco lepší výdrž ostří a odolnost vůči opotřebení než 420, protože oceli řady 440 dosahují vyšší tvrdosti - obvykle od 55 do 59 HRC. Obsah uhlíku 0.65-0.95%.

Složení oceli (440A): 0,65 - 0,75 % uhlík, 16 - 18 % chrom, 1 % mangan, 1 % křemík, 0,75 % molybden, 0,04 % fosfor, 0,03 % síra

Nože z oceli 440 najdete zde.


440C - nejkvalitnější ocel ze čtyřstovkové řady díky vysokému obsahu uhlíku. Kvalitní nerezová ocel vhodná pro všechny běžné činnosti. Vyžaduje pouze minimální péči a poměrně snadno se brousí. Ocel 440C je vysoce odolná vůči korozi a také je schopna dosáhnout vysoké tvrdosti díky vysokému obsahu uhlíku. Jak můžete vidět, 440C je opravdu dobrá všestranná ocel. Díky své kvalitě a univerzálnosti je 440C jednou z nejběžnějších nerezových ocelí používaných pro výrobu nožů. Je to obzvláště dobrá volba pro nůž pro každodenní nošení. Ekvivalentem oceli 440C je ocel N695 od Böhler.

Složení oceli: 0,95 – 1,2% uhlík, 16 – 18% chrom, 1% mangan, 1% křemík, 0,75% molybden, 0,04% fosfor, 0,03% síra.

Nože z oceli 440C najdete zde.


AEB-L – švédská nerezová ocel od výrobce Uddeholm (Böhler-Uddeholm). Původně byla vyvinuta pro výrobu žiletek, čemuž odpovídají i její vlastnosti – je to velmi čistá ocel s extrémně jemnou mikrostrukturou. Obsahuje jen malý podíl velmi drobných karbidů (menších než například u práškové oceli CPM-154), díky čemuž ji lze nabrousit do extrémní ostrosti a i velmi tenké ostří je stabilní.

Ocel AEB-L obvykle dosahuje tvrdosti kolem 60 HRC, při optimálním tepelném zpracování až 62 – 64 HRC. Patří mezi nejhouževnatější nerezové oceli – čepele jsou odolné vůči vylamování ostří i při náročnějším používání. Výdrž ostří je dobrá, srovnatelná s ocelí 1095. Nejzajímavější vlastností AEB-L je, že udrží i velmi tenké a extrémně ostré ostří, u kterého by se mnohé tvrdší a křehčí oceli začaly vylamovat. U tenkých čepelí tak může v praxi řezat stejně dlouho jako oceli s vyšší odolností vůči opotřebení.

Díky nízkému obsahu drobných karbidů patří ocel AEB-L mezi nejsnáze brousitelné nerezové oceli. K obnovení ostrosti často stačí pár tahů na brusném kameni nebo na kůži s brusnou pastou. Odolnost vůči korozi je dobrá, ocel však není určena do extrémně korozivního prostředí, jako je slaná voda.

Díky těmto vlastnostem je ocel AEB-L oblíbená především u kuchyňských nožů, tenkých pevných nožů a zavíracích nožů. Ze stejných principů vycházejí i modernější oceli Sandvik 14C28N a Nitro-V.

Složení oceli: 0,67% uhlík, 13% chrom, 0,6% mangan, 0,4% křemík, 0,025% fosfor, 0,015% síra.

Čepele na výrobu nožů z oceli AEB-L naleznete zde.


AN-58 - španělská ocel od výrobce Miguel Nieto. Jde o ekvivalent oceli 420HC (případně oceli 425). Obsahuje 0.45% uhlíku, 0,5% manganu, 13.5% chrómu, 0.12% niklu. Dosahuje velmi dobré tvrdosti 58-60 HRC, ale z důvodu nižšího obsahu uhlíku je potřeba častější broušení.


AR-RPM9 – ocel AR-RPM9 je nerezová ocel vyvinutá výrobcem nožů Artisan Cutlery a CJRB. Jedná se o nerezovou ocel vyrobenou metodou práškové metalurgie. Hlavní výhodou této oceli je dobrá výdrž ostří, jednoduché broušení a vysoká odolnost vůči korozi. Svými vlastnostmi se tato ocel řadí mezi oceli jako Sandvik 14C28N a D2.

Složení oceli: 0,9% uhlík, 18% chrom, 1% molybden, 0,45% mangan, 0,3% kobalt, 0,2 - 0,8% křemík, 0,1% vanad, >0,4% nikl, >0,05% stopové prvky (síra, fosfor)

Nože z oceli AR-RPM9 najdete zde.


AUS-8 - nerezová ocel vyráběna v Japonsku, firmou Aichi Steel Corporation. Kvalitativně je srovnatelná s ocelemi 440B, případně 8Cr13MoV. Obvykle dosahuje tvrdosti 57-59 HRC. Dá se velmi dobře brousit, ostří vydrží srovnatelně jako na 440B. Kvalitní ocel střední kategorie, s dobrým poměrem kvalita/cena.

Složení oceli: 0,75% uhlík, 14% chrom, 1% křemík, 0,5% mangan, 0,5% nikl, 0,3% molybden, 0,2% vanad, 0,03% fosfor, 0,02 % síra.

Nože z oceli AUS-8 najdete zde.


AUS-10 (AUS-10A, 10A, A10) – japonská nerezová ocel s vysokým obsahem uhlíku vyráběná ocelárnou Aichi Steel Corporation v japonském městě Tokai. Je to skvělá všestranná ocel, vyznačuje se skvělým poměrem mezi tvrdostí, houževnatostí a odolností vůči korozi. Nejlepší ocel ze série AUS. Při správném tepelném zpracování se dokáže vyrovnat mnoha prémiovým ocelím z mnohem vyšší cenové kategorie.

Obvykle dosahuje tvrdosti 58-61 HRC. V porovnání s jinými nerezovými ocelemi podobné tvrdosti se dá velmi snadno brousit a dosahuje vysoké ostrosti. Výdrž ostří je rovněž na vysoké úrovni, srovnatelné s ocelí 440C. Díky své houževnatosti není náchylná na vylamování ostří.

Jedna z nejlepších ocelí střední třídy se skvělým poměrem mezi cenou a kvalitou.

Složení oceli: 0,95 - 1,1 % uhlík, 13-14,5 % chrom, 1% křemík, 0,5 % mangan, 0,5% nikl, 0,3% molybden, 0,2% vanad, 0,04% fosfor, 0,03% síra.

Nože z oceli AUS-10 naleznete zde.

Kuchyňské nože z oceli AUS-10 naleznete zde.


CPM 20CV
– prémiová nerezová ocel vyvinutá společností Crucible Industries v USA. Vyrábí se technologií práškové metalurgie (CPM – Crucible Particle Metallurgy), která zajišťuje jemnou a rovnoměrnou mikrostrukturu s rovnoměrným rozložením karbidů.

Ocel 20CV je často označována za jednu z nejlepších moderních nožířských ocelí a používá se hlavně pro špičkové zavírací nože, pevné nože a pracovní nástroje, kde je vyžadována extrémní odolnost ostří a vysoká korozní odolnost. Díky vysokému obsahu chromu (20 %) patří mezi nejodolnější nerezové oceli a spolu s vysokým obsahem vanadu poskytuje vynikající odolnost vůči opotřebení a dlouhou výdrž ostří.

Ocel dosahuje tvrdosti přibližně 59–61 HRC. Její jedinou nevýhodou je obtížnější broušení – vyžaduje kvalitní brusné nástroje, ale na oplátku poskytuje špičkové výsledky. Ocel CPM 20CV je často srovnávána s ocelí Böhler M390, Elmax a CTS-204P – všechny tři mají velmi podobné složení a vlastnosti, patří mezi tzv. „superoceli“.

Tvrdé oceli s velmi vysokou korozní odolností obvykle nabízejí poměrně nízkou houževnatost, ale CPM 20CV je výjimka. Vyznačuje se poměrně vysokou houževnatostí – čepele jsou při běžném používání odolné proti vyštípnutí ostří nebo zlomení.

Složení oceli: 1,9 % uhlík, 20 % chrom, 4 % vanad, 1 % molybden, 0,6 % wolfram, 0,3 % mangan, 0,3 % křemík.

Nože z oceli CPM 20CV najdete zde.


CPM MagnaCut – prémiová nerezová ocel vyrobená metodou práškové metalurgie od amerického výrobce Crucible Industries. Vyvinul ji metalurg Larrin Thomas a na trh přišla v roce 2021. Její složení je navrženo tak, aby v oceli nevznikaly chromové karbidy – chrom tak zůstává v oceli rozpuštěný a zvyšuje její odolnost vůči korozi. Odolnost vůči opotřebení zajišťují drobné a velmi tvrdé karbidy vanadu a niobu, díky nimž má ocel jemnou mikrostrukturu.

Ocel MagnaCut obvykle dosahuje tvrdosti 61 – 62,5 HRC, při vhodném tepelném zpracování až 64 HRC a více. Spojuje vlastnosti, které se u nerezových ocelí dosud navzájem vylučovaly. Je houževnatější než běžné prémiové práškové nerezové oceli, například CPM S30V, CPM S35VN, CPM 20CV nebo M390, a její houževnatost je srovnatelná s nástrojovou ocelí CPM-4V. I při tvrdosti kolem 64 HRC je stejně houževnatá jako tyto nerezové oceli při 60 – 61 HRC. Odolnost vůči korozi je výborná, dokonce vyšší než u oceli CPM 20CV.

Výdrž ostří je velmi dobrá, na úrovni ocelí CPM S35VN nebo CPM-4V. Podle zkušeností nožířů se MagnaCut brousí snadněji než CPM S35VN.

Díky této kombinaci vlastností je MagnaCut velmi univerzální ocel. Výborně se hodí na zavírací nože pro každodenní nošení, outdoorové a lovecké nože, ale i na nože, které často přicházejí do styku s vlhkostí.

Složení oceli: 1,15% uhlík, 10,7% chrom, 4% vanad, 2% molybden, 2% niob, 0,5% mangan, 0,4% křemík, 0,2% dusík.

Nože z oceli CPM MagnaCut naleznete zde.


CPM S30V
– prémiová nerezová ocel vyrobená metodou práškové metalurgie, od amerického výrobce Crucible Industries. Ocel S30V byla vyvinuta speciálně pro potřeby nožířského průmyslu. Vyznačuje vysokým obsahem uhlíku (1.4%), vanadu (4%) a molybdenu (2%). CPM S30V je ocel s vynikající výdrží ostří a se spolehlivou odolností vůči korozi. Obvykle se používá pro prémiové kapesní nože případně exkluzivní kuchyňské nože. Dlouhodobě je zařazována mezi nejkvalitnější oceli pro výrobu nožů s optimální rovnováhou zachování ostří, tvrdosti a houževnatosti. S30V má v současnosti populárnějšího bratra S35VN, který je výrazně podobný, ale díky niobu se s touto ocelí výrobcům snadněji pracuje.

Složení oceli: 1,45% uhlík, 14% chrom, 4% vanad, 2% molybden, 0,5% mangan, 0,5% křemík, 0,1 - 0,4% wolfram, 0,2% nikl, 0 ,04% fosfor, 0,03% síra.

Nože z oceli CPM S30V najdete zde.


CPM S35VN - prémiová nerezová ocel vyrobená metodou práškové metalurgie, od amerického výrobce Crucible Industries. Ocel se vyznačuje vysokým obsahem uhlíku (1.4%), vanadu (3%) a molybdenu (2%). Specialitou této oceli (a zároveň vylepšení oproti jejímu předchůdci S30V) je přidání niobu (0.5%), který zvyšuje odolnost čepele a zabraňuje vylamování ostří. Jedna z nejkvalitnějších ocelí na výrobu nožů současnosti. Dosahuje tvrdosti do 61 HRC. Excelentní ocel ve všech ohledech.

Složení oceli: 1,34% uhlík, 14% chrom, 3% vanad, 2% molybden, 0,5% niob, 0,5% mangan, 0,5% křemík, 0,4% wolfram, 0,1 - 0 ,4% nikl, 0,04% fosfor, 0,03% síra.

Nože z oceli CPMS35VN najdete zde.


CPM S90V – prémiová nerezová ocel vyrobená metodou práškové metalurgie, od amerického výrobce Crucible Industries. Ocel se vyznačuje velmi vysokým obsahem uhlíku (2,3%) a extrémně vysokým podílem vanadu (9%). Díky těmto prvkům se vyznačuje skvělou otěruvzdorností a výdrží ostří. Vysoký podíl chromu zajišťuje velmi dobrou odolnost vůči korozi.

Jde o jednu z nejkvalitnějších ocelí na výrobu nožů současnosti. Její jedinou nevýhodou je poměrně obtížné broušení.

Složení oceli: 2,3% uhlík, 14% chrom, 9% vanad, 1% molybden, 0,5% mangan, 0,5% křemík, 0,4% wolfram, 0,04% fosfor, 0,03% síra.

Nože z oceli CPM S90V naleznete zde.


CTS XHP – nerezová, vzduchem kalitelná ocel od amerického výrobce Carpenter. Ocel CTS XHP byla patentována v roce 1994 a byla navržena jako ocel, která kombinuje nejlepší vlastnosti ocelí 440C a D2. 440C má dobrou odolnost proti korozi, ale její maximální tvrdost je trochu nízká. D2 má vynikající tvrdost, ale 12% chromu v D2 nezaručuje odolnost proti korozi, jakou má nerezová ocel. Ocel CTS XHP kombinuje vysokou tvrdost (až do 64 HRC), vysokou odolnost vůči opotřebení a vysokou odolnost vůči korozi.

Broušení CTS XHP je i přes její vysokou tvrdost poměrně jednoduché. Brousí se podstatně snadněji než jiné nerezové oceli s vysokým obsahem vanadu (např. M390, S90V a pod.).

Složení oceli: 1,60% uhlík, 16% chrom, 0,80% molybden, 0,50% mangan, 0,45% vanad, 0,4% křemík, 0,35% nikl.

Nože z oceli CTS XHP naleznete zde.


Elmax
– špičková nerezová ocel vyvinutá společností Böhler-Uddeholm ve Švédsku. Vysokouhlíková, vysoce legovaná ocel s obsahem chromu, vanadu a molybdenu, vyráběná technologií práškové metalurgie, která zajišťuje jemnou a rovnoměrnou mikrostrukturu. Vyváženost prvků dává Elmaxu unikátní kombinaci vlastností – vysokou tvrdost, vynikající odolnost proti opotřebení, skvělou odolnost proti korozi a excelentní schopnost udržet si ostří i při dlouhodobém používání. To vše doplňuje solidní houževnatost – čepele z Elmaxu jsou při běžném používání odolné proti vylamování ostří či zlomení.

Elmax patří mezi nejoblíbenější prémiové nožířské oceli a často se používá na zavírací, outdoorové a lovecké nože. Díky svým vlastnostem je vhodný i pro taktické nože a záchranářské nástroje, kde je výkon v extrémních podmínkách zásadní. Kombinace houževnatosti, odolnosti proti opotřebení a dlouhé výdrže ostří zaručuje, že nůž z Elmaxu nezklame ani v kritických situacích. Při běžném používání oceníte, že ostří vydrží velmi dlouho – broušení je potřeba jen zřídka.

Ocel Elmax dosahuje tvrdosti kolem 60–62 HRC. Často se srovnává s ocelí Böhler M390, CPM 20CV a CTS-204P – všechny mají podobné složení a vlastnosti a patří mezi tzv. “superoceli”. Výhodou Elmaxu oproti nim je o něco snadnější broušení.

Složení oceli: 1,7 % uhlík, 18 % chrom, 3 % vanad, 1 % molybden, 0,8 % křemík, 0,3 % mangan.

Nože z oceli Elmax najdete zde.


M390 (Böhler M390 Microclean) – prémiová nerezová ocel od rakouského výrobce Böhler, vyráběná metodou práškové metalurgie. Původně byla vyvinuta koncem 80. let pro formy na zpracování plastů, kde se vyžaduje vysoká odolnost vůči opotřebení i korozi. V nožířství se objevila koncem 90. let na zakázkových nožích, na sériově vyráběných nožích se rozšířila především po roce 2010. Dnes patří k nejznámějším „superocelím“ na prémiových zavíracích nožích a menších pevných nožích.

Vysoký obsah uhlíku a chromu spolu se 4 % vanadu vytvářejí v oceli velké množství tvrdých karbidů, díky čemuž má M390 vysokou výdrž ostří. Odolnost vůči korozi je velmi dobrá – lepší než u ocelí CPM S30V, CPM S35VN nebo CPM S90V. Obvykle dosahuje tvrdosti 60 – 62 HRC.

Daní za vysoký podíl karbidů je spíše nižší houževnatost, například ve srovnání s ocelí CPM S35VN. Většinu karbidů však tvoří chromové karbidy, které jsou měkčí než běžné brusné kameny z oxidu hlinitého. Na takových kamenech se proto M390 brousí o něco snadněji než jiné oceli s podobnou výdrží ostří, u diamantových kamenů tento rozdíl mizí.

Prakticky stejné složení a vlastnosti mají oceli CPM 20CV a CTS-204P, které vznikly jako její verze u jiných výrobců oceli.

Složení oceli: 1,9% uhlík, 20% chrom, 4% vanad, 1% molybden, 0,6% wolfram, 0,7% křemík, 0,3% mangan.

Nože z oceli M390 naleznete zde.


MOVA 440 - španělská ocel používaná převážně na nožích Muela nebo Cudeman. Jde o nerezovou molybden - vanadovou ocel. Přesné složení je 0.53% uhlík, 0.50% mangan, 0.35% křemík, 14.50% chróm, 0.50% molybden a 0.18% vanad. Kvalitou odpovídá přibližně oceli 440B. V závislosti na zpracování dosahuje tvrdosti mezi 57-61 HRC.

Nože z oceli MOVA 440 najdete zde.


N690
– nerezová ocel obohacená kobaltem od rakouského výrobce Bohler-Uddeholm. Ocel N690 je svými parametry podobná oceli 154CM, případně japonské oceli VG-10. N690 je kvalitní nerezová ocel s tvrdostí 58 – 61 HRC a vynikající výdrží ostří. Není až tak tvrdá jako prémiové superocele, ale její tvrdost je nadprůměrná a pro běžné uživatele naprosto dostačující. Velkou výhodou je jednoduchost broušení a ostří je zároveň odolné (není křehké). Výborná ocel pro outdorové nože, lovecké nože nebo pro kvalitní zavírací nože pro běžné nošení.

Složení oceli: 1,08% uhlík, 17,3% chrom, 1,5% kobalt, 1,1% molybden, 0,4% křemík, 0,4% mangan, 0,1% vanad.

Nože z oceli N690 najdete zde.


N695
– ekvivalent oceli 440C od rakouského výrobce Böhler-Uddeholm. Na rozdíl od N690 neobsahuje kobalt, a má nižší obsah molybdenu. Je to kvalitní ocel na nože s tvrdostí 57 – 60 HRC. Vysoce tvrdá nerezavějící ocel legovaná chromem, s vysokou odolností vůči opotřebení a korozi.

Složení oceli: 1,05% uhlík, 16,7% chrom, 0,5% molybden, 0,4% křemík, 0,4% mangan.

Nože z oceli N695 najdete zde.


Sandvik 12C27 - švédská nerezová ocel od výrobce Alleima (dřívě Sandvik Materials Technology). Je široce používána například na nožích Morakniv nebo Opinel. Výborná pro běžné použití - snadno se brousí a poměrně dobře drží ostří. Dosahuje tvrdosti 57-59 HRC. Vynikající poměr cena/kvalita.

Složení oceli: 0,6% uhlík, 13,5% chrom, 0,4% mangan, 0,4% křemík.

Nože z oceli Sandvik 12C27 najdete zde.


Sandvik 14C28N - švédská nerezová ocel od výrobce Alleima (dřívě Sandvik Materials Technology). Velice kvalitní ocel s tvrdostí 58 - 62 HRC. Optimalizované složení jednotlivých prvků vytváří kombinaci dobrých vlastností jako výborná výdrž ostří, vysoká tvrdost a dobrá odolnost proti korozi. Pro zvýšení odolnosti proti korozi, je do této oceli přidán dusík (0,11%). Ocel 14C28N lze nabrousit extrémně ostře a výborně drží ostří. Stabilita ostří z hlediska mikro vylamování, ohýbání nebo rolování ostří je velmi dobrá

S doporučenou tvrdostí do 62 HRC je ocel 14C28N ideální pro nože, které kladou velmi vysoké nároky na ostrost, odolnost ostří a odolnost proti korozi, jako jsou například outdoorové a bushcraft nože, kapesní nože, lovecké a rybářské nože, ale i kuchyňské.

Složení oceli: 0,62% uhlík, 14% chrom, 0,6% mangan, 0,2% křemík, 0,11% dusík, 0,025% fosfor, 0,01% síra.

Nože z oceli Sandvik 14C28N najdete zde.


RWL-34 - nerezová ocel vyrobená rychle ztužitelnou práškovou technologií. Výrobcem je švédská firma Damasteel AB. RWL-34 patří mezi špičkové oceli, může dosahovat tvrdosti 59-64 HRC, má velmi dobrou odolnost vůči korozi a skvěle drží ostří. Nevýhodou je obvykle vyšší cena nožů z této oceli.

Složení oceli: 1,05 % uhlík, 14 % chrom, 4 % molybden, 0,50 % mangan, 0,5 % křemík, 0,2 % vanad.

Čepele na výrobu nožů z oceli RWL-34 najdete zde.


VG-10 – špičková nerezavějící ocel od japonského výrobce Takefu. VG10 je velmi oblíbená ocel a díky svým vlastnostem je často používána na kvalitních asijských kuchyňských nožích a na zavíracích nožích. Ocel VG 10 je nerezová ocel s vysokým obsahem uhlíku a chromu. Díky tomu je odolná vůči korozi, dosahuje velmi vysoké ostrosti a poměrně jednoduše se brousí. Typicky dosahuje tvrdosti 60-61 HRC. Je mírně náchylná na bodovou korozi, proto je vhodné udržovat nože z VG-10 v suchu a čistotě. Nemýt v myčce na nádobí ani nenechávat odložené ve dřezu. Pokud se bodová koroze objeví je třeba ji přebrousit případně přeleštit aby se dále nerozšiřovala.

Kuchyňské nože z oceli VG-10 jsou obvykle vyrobeny z laminované oceli. Ocel VG-10 tvoří tvrdé jádro, které je vloženo mezi dva pláty měkké nerezové oceli. Tímto postupem vzniká třívrstvá ocel. Často se používá také kombinace jádra z oceli VG-10 a bočních plátů z damaškové oceli. Takto vznikají například oblíbené 67 vrstvé damaškové nože - kombinace dvou plátů z 33 vrstvého damašku a jádra z VG-10.

Složení oceli: 1% uhlík, 14,5 - 15,5% chrom, 1,2% molybden, 1,5% kobalt, 0,5% mangan, 0,3% vanad, 0,03% fosfor

Nože z oceli VG-10 naleznete zde.

Kuchyňské nože z oceli VG-10 naleznete zde.


X50CrMoV15 (1.4116) – vysokolegovaná německá ocel, vyznačuje se velmi vysokou odolností vůči korozi. Díky tomu je využívána především na kuchyňských nebo loveckých nožích. Není to ocel s vysokým obsahem uhlíku, navzdory některým marketingovým tvrzením. Je však dostatečně houževnatá a dobře odolává korozi. Pokud se nechcete trápit s údržbou nožů, je to dobrá volba. Tuto ocel používají světoznámí výrobci jako Böker, F. Dick, Opinel, Zwilling, Wusthof, Victorinox a další.

Složení oceli: 0,5% uhlík, 14-15% chrom, 1% mangan, 0,5 - 1,0% křemík, 0,5-0,8% molybden, 0,1-0,2% vanad.

Nože z oceli X50CrMoV15 (1.4116) naleznete zde.

Kuchyňské nože z oceli X50CrMoV15 (1.4116) naleznete zde.

 

NÁSTROJOVÉ OCELI 

Nástrojová ocel je charakterizována obsahem uhlíku 0,5 - 1,5% (někdy i více) a poměrně vysokým obsahem legujících prvků (chrom, molybden, vanad, wolfram a jiné). Základními vlastnostmi nástrojových ocelí jsou vysoká tvrdost, houževnatost a velmi vysoká odolnost vůči opotřebení. Díky těmto vlastnostem jsou nástrojové oceli ideální volbou pro outdoorové nože. Nástrojové oceli jsou podstatně dražší než běžné nerezové nebo uhlíkové oceli. Jejich vysokou cenu způsobuje zejména velmi vysoký obsah legujících prvků, ale i náročné metalurgické postupy výroby.

CPM-4V - prémiová nástrojová ocel vyrobená metodou práškové metalurgie, od amerického výrobce Crucible Industries. Charakterizuje ji vysoká húževantosť a odolnost vůči opotřebení. Vysoký obsah uhlíku 1.35% zajišťuje výbornou výdrž ostří. Ostatní prvky obsažené v CPM-4V jsou 5% chrom, 3,85% vanad, 2,95% molybden, 0,8% křemík, 0,4% mangan. Tvrdost oceli se může dosahovat až 66 HRC.


D2
- patří mezi tzv. "polonerezové" nástrojové oceli, díky 12% obsahu chromu. Vysoký obsah uhlíku (1,5%) zajišťuje výbornou výdrž ostří. Velmi kvalitní ocel vyšší kategorie s tvrdostí 60-62HRC. Kombinace skvělé odolnosti vůči opotřebení, vysoké tvrdosti a téměř nerezovosti dělají z této oceli sklvelú volbu, především pro outdorové, survival nože nebo bojové nože.

Nože z oceli D2 naleznete zde.


Niolox
(SB1, 1.4153.03) - nástrojová ocel od německého výrobce Lohmann. Obsahuje 0,8% uhlíku, 12,7% chrómu, 1,1% molybdenu, 0,9% vanadu a 0,7% niobu. Spojuje v sobě vysokou odolnost vůči korozi a velmi dobrou výdrž ostří. Díky obsahu niobu je tato ocel velmi jemnozrnná, což napomáhá stabilitě ostří. Tvrdost oceli se pohybuje mezi 58 - 63 HRC. Niolox je srovnatelná s ocelí D2, avšak má ještě lepší výdrž ostří a houževnatost.

Nože z oceli Niolox naleznete zde.


PGK
 - nástrojová ocel od německého výrobce Lohmann. Obsahuje 1,15% uhlíku, 8,2% chromu, 1,5% molybdenu, 2% vanadu, 1,5% wolframu a 1% křemíku. Spojuje v sobě excelentní výdrž ostří, vysokou odolnost vůči opotřebení, optimální houževnatost a je vysoce odolná vůči vylamování. Díky těmto vlastnostem je vhodná pro větší nože určené i pro těžší práci, jako je sekání a pod.

Nože z ocele Lohmann PGK najdete zde


S600
(M2, 1.3343) – rychlořezná nástrojová ocel od rakouského výrobce Böhler, která je verzí známé americké oceli AISI M2. Rychlořezné oceli byly vyvinuty pro řezné nástroje, jako jsou vrtáky nebo frézy na kov. Obsahují vysoký podíl wolframu a molybdenu, díky nimž si udrží tvrdost i při vysokých teplotách. V nožířství se používají především na výkonné nože, například od italského výrobce Extrema Ratio.

Sériově vyráběné nože z tohoto typu oceli mívají tvrdost 60 – 62 HRC, ocel však dosahuje i 64 HRC a více, při které se výdrž ostří ještě zlepšuje. Například Extrema Ratio své nože ze S600 kalí a kryogenně zpracovává právě na 64 HRC. Ve srovnání s ocelí D2 při stejné tvrdosti má lepší odolnost vůči opotřebení i vyšší houževnatost.

Nevýhodou je nízká odolnost vůči korozi – s obsahem přibližně 4 % chromu nejde o nerezovou ocel. Nože ze S600 je třeba udržovat v suchu a čepel občas ošetřit olejem, podobně jako u uhlíkových ocelí. Mnoho nožů z této oceli má proto čepel s ochrannou povrchovou úpravou.

Složení oceli: 0,9% uhlík, 4,1% chrom, 6,2% wolfram, 5% molybden, 1,8% vanad.

Nože z oceli S600 naleznete zde.


Sleipner
 - nástrojová ocel od rakouského výrobce Bohler-Uddeholm. Obsahuje 0,9% uhlíku, 7,8% chromu, 2,5% molybdenu, 0,5% vanadu, 0,5% manganu a 0,9% křemíku. Ocel Sleipner má dobrou odolnost vůči opotřebení a výdrž ostří srovnatelnou s ocelí D2. Zároveň je však odolnější vůči vylamování ostří, a má vyšší houževnatost (ve srovnání s D2). Může dosahovat tvrdosti > 63 HRC.

Nože z ocele Sleipner najdete zde.

 

UHLÍKOVÉ OCELI

Uhlíková ocel je obvykle tvrdší a odolnější než ocel nerezová. Jednoduše se brousí a dokážete na ní udělat mnohem „jedovatější“ ostří než na nerezovce. Nůž z uhlíkové oceli však vyžaduje péči. Po každém použití je třeba dosucha otřít a čas od času čepel přetřít olejem. V opačném případě nůž chytá patinu a koroduje.

Uhlíková ocel je základní druh oceli obsahující železo a uhlík. Některé typy uhlíkové oceli mohou obsahovat menší množství legujících prvků jako například mangan nebo nikl. Obsah uhlíku se obvykle pohybuje v rozmezí 0,3% - 1,25%, avšak i zde mohou existovat výjimky. Čím vyšší je obsah uhlíku v oceli, tím se zvyšuje její tvrdost a snižuje houževnatost.

Hlavními výhodami uhlíkové oceli jsou houževnatost, dobrá výdrž ostří a velmi jednoduché broušení. Z tohoto důvodu je uhlíková ocel velmi oblíbená pro nože do přírody, bushcraftové, survival nože nebo také řezbářské nože. Uhlíkové oceli s nižším obsahem uhlíku (obvykle kolem 0,4% - 0,7%) se vyznačují velmi vysokou houževnatostí a proto se používají především k výrobě mačet nebo seker. Nevýhodou uhlíkové oceli je nízká odolnost vůči korozi. Výrobci často používají povrchovou úpravu čepele, aby zvýšily odolnost vůči korozi.

1066 - (65G, 66Mn4, 65Mn) – uhlíková ocel používaná k výrobě nožů, sekacích nástrojů a řezbářských nástrojů. Jedná se o pružinovou ocel, která se dobře brousí a snadno na ní dosáhnete vysoké ostrosti. Jednou z největších předností této oceli je odolnost – jako pružinová ocel vydrží intenzivní kroucení a ohýbání, aniž by se zdeformovala. Zároveň však u nožů z této oceli je třeba dbát na správnou péči a údržbu, jelikož poměrně jednoduše koroduje.

Složení oceli: 0,60 - 0,71% uhlík, 0,8 - 1,1% mangan, 0,17 - 0,37% křemík, 0 - 0,25% chrom, stopová množství fosforu a síry

Nože z oceli 1066 (65G, 65Mn) najdete zde.


1075
- uhlíková ocel používaná pro výrobu nožů, sekacích nástrojů, ale i pružin. Jedná se o vysokouhlíkové oceli, čili se dobře brousí a snadno u ní dosáhnete vysoké ostrosti. Zároveň však u nožů z této oceli je potřeba dbát na správnou péči a údržbu. Ocel 1075 využívá například výrobce Condor. Ve srovnání s ocelí 1095 má vyšší houževnatost, díky čemuž se využívá na větších nožích nebo mačetách určených k sekání a hrubší práci.

Složení oceli: 0,7 - 0,8% uhlík, 0,5 - 0,8% mangan, stopová množství fosforu a síry

Nože z oceli 1075 najdete zde.

 

 


1086 (C90, XC90) - vysoce uhlíková ocel používaná například na nožích Opinel. Jednoduše se brousí a snadno na ní dosáhnete vysoké ostrosti. Ve vlhkém prostředí rychle koroduje – nože je třeba držet v suchu a čepel pravidelně přetřít olejem.

Složení oceli: 0,8 - 0,93% uhlík, 0,3 - 0,65% mangan, stopová množství fosforu a síry

Nože z oceli 1086 (C90, XC90) najdete zde.


1095
– uhlíková ocel používaná především k výrobě nožů a mečů. Obsahuje 0,95% uhlíku, 0,3 - 0,5% manganu a stopová množství forsforu a síry. Jedná se o vysokouhlíkovou ocel, čili se dobře brousí a snadno na ní dosáhnete vysoké ostrosti. Rovněž velmi slušně drží ostří a je poměrně houževnatá a odolná vůči vylamování. Zároveň však u nožů z této oceli je třeba dbát na správnou péči a údržbu, jelikož poměrně jednoduše koroduje. Ocel 1095 využívá například výrobce Condor, ESEE nebo Ontario. Ve srovnání s ostatními ocelemi ze série 10xx (1060, 1075, 1084, atd.) má nejvyšší obsah uhlíku, tedy má nejlepší výdrž ostří a nižší houževnatost.

Složení oceli: 0,95% uhlík, 0,3 – 0,5% mangan, stopová množství fosforu a síry.

Nože z oceli 1095 najdete zde.

Ekvivalenty oceli 1095:

C100 – ekvivalent oceli 1095. Je téměř identická s ocelí 1095 (1 % uhlíku, 0,5 % manganu). Běžně dosahuje tvrdosti 58-60 HRC. Velice tvrdá ocel s výbornou výdrží ostří a dobrou odolností proti opotřebení. Na druhé straně má ocel C100 velmi nízkou odolnost proti korozi. Velice snadno rezaví a vyžaduje náležitou péči a údržbu. Po každém použití čepel opláchněte, otřete dočista a naolejujte, abyste předešli korozi.

UHB20C – ekvivalent oceli 1095, vyráběný společností Böhler-Uddeholm. UHB20C je téměř identická s ocelí 1095, ale je to čistší slitina (obsahuje méně síry a fosforu). Běžně dosahuje tvrdosti 58-60 HRC. Velice tvrdá ocel s výbornou výdrží ostří a dobrou odolností proti opotřebení. Na druhé straně má ocel UHB20C velmi nízkou odolnost proti korozi.

 

80CrV2 (L2, 1.2235) – houževnatá, vysoce uhlíková pružinová ocel, velmi často používaná na finských nožích puukko. Je to ekvivalent ocelí L2 a 1.2235. Jedná se o velmi houževnatou vysokouhlíkovou ocel, dobře se brousí a snadno na ní dosáhnete vysoké ostrosti. Díky vysoké houževnatosti se využívá i na větší severské nože určené k sekání – leuku.

Složení oceli: 0,85% uhlík, 0,3 – 0,5% mangan, 0,6% chrom, 0,15 – 0,25% vanad, 0,15 - 0,30% kremík, stopová množství fosforu a síry.

Nože z oceli 80CrV2 najdete zde.


Autor: Roman Mikláš