Jak vybrat správný nůž

Výběr správného nože může být při současné široké nabídce složitým rozhodnutím. Hned na začátek řeknu, že ideální nůž neexistuje. Každý nůž na základě svých vlastností vyniká v jiných činnostech. Nůž určený na vyřezávání do dřeva bude pravděpodobně velmi nepraktický pro myslivce při zpracování úlovku, naopak lovecký nůž nebude nejvhodnější na běžné každodenní používání v domácím nebo městském prostředí.

Takových příkladů by se samozřejmě našlo velmi mnoho. Proto si před koupí nože je potřeba odpovědět na základní otázku: „Jaké činnosti budu s nožem primárně provádět?" a podle toho nůž vybrat.

ako vybrat noz 1-min

ZAVÍRACÍ NŮŽ NEBO NŮŽ S PEVNOU ČEPELÍ


Obecně platí pravidlo, že na těžší práci je vhodnější nůž s pevnou čepelí. Naopak na lehčí činnosti, kde nepotřebujete vložit příliš mnoho síly do řezání, je vhodný zavírací nůž. Jako každé pravidlo, ani toto však nemusí platit vždy a za každé situace.

Výhodou zavíracích nožů je jejich snadné nošení a skladnost. Nože s pevnou čepelí jsou silnější a spolehlivější, obzvlášť při těžších činnostech. Lovci ocení i mnohem jednodušší čištění pevného nože například po zpracování úlovku.

Na nejtěžší práci jsou vhodné pevné nože konstrukce full-tang (nůž vyrobený z jednoho kusu oceli, která prochází celou rukojetí, střenky rukojeti jsou přišroubovány/přinýtovány). Při tomto typu konstrukce se minimalizuje riziko zlomení nože při větší zátěži.

Zejména v městském prostředí je předností zavíracího nože možnost jeho skrytého nošení (např. v kapse), přičemž je vždy po ruce.

NEREZOVÁ NEBO UHLÍKOVÁ OCEL

Při výběru nože z nerezové nebo uhlíkové oceli záleží na preferencích každého z nás. Oba typy oceli mají své výhody i nevýhody.

Uhlíková ocel je obvykle tvrdší a odolnější než ocel nerezová. Snadněji se brousí a dokážete na ní udělat mnohem "jedovatější" ostří než na nerezovce. Nůž z uhlíkové oceli však vyžaduje péči. Po každém použití je potřeba ho dosucha utřít a občas čepel přetřít olejem. V opačném případě nůž chytá patinu a koroduje.

Nerezová ocel by měla obsahovat minimálně 13% chrómu, což zajišťuje její odolnost vůči korozi. Broušení nerezové oceli je o něco těžší než broušení uhlíkové oceli. Výhodou nerezové oceli je potřeba pouze minimální péče, proto je populární u outdoorových a loveckých nožů. Pokud se o nůž nechcete nebo nemáte čas pravidelně starat, doporučujeme koupi nože z nerezové oceli.

MATERIÁL RUKOJETI

Vedle tradičních materiálů jako dřevo a paroh se do popředí dostaly moderní průmyslově vyráběné materiály jako G10, Micarta, Kraton a mnoho jiných. Hlavní výhodou těchto materiálů je jejich pevnost a odolnost vůči zátěži. Na dotek jsou příjemné, nekloužou v mokré ruce a nenasáknou vodou tak jako dřevo, proto jsou vhodnější pro použití v extrémních podmínkách.

Dřevěná rukojeť dodává nožům typickou eleganci a krásu. Používá se u tradičních např. skandinávských nožů. Rukojeti z parohu jsou využívány především u tradičních loveckých nožů.

muela clanok-min

Výběr nože je vždy náročný, proto dobře zvažte jaké činnosti plánujete s nožem provádět a v jakém prostředí ho budete používat. Dobře vybraný a kvalitní nůž je investicí na celý život a při vhodné péči se může ve vaší rodině dědit z generace na generaci. A na závěr ještě nejdůležitější věc, základem je, aby se vám nůž líbil a přinášel radost.

 

Autor: Roman Mikláš