Brusné kameny

Brusný kámen je ideálním nástrojem pro broušení vašich nožů. Broušení nožů na kameni zvládne opravdu každý a s trochou cviku budete mít z pohodlí domova nabroušené nože nejen jednoduše, ale také rychle. Při koupi brusného kamene vás bude jistě zajímat zejména hodnota zrnitosti, která se zvykne označovat také jako „grit“. Čím je toto číslo nižší, tím bude brusný kámen hrubší a naopak čím bude číslo vyšší, tím bude zrnitost kamene jemnější.

Kameny jsou rozděleny podle zrnitosti od nejhrubších (zrnitost 70, 120, 200) přes střední (zrnitost 400, 600 až 1000) až po zcela jemné kameny zrnitosti vyšší než 1000. Při klasickém broušení velmi tupých nožů sáhněte po brusných kamenech s nižší zrnitostí (180 až 600). K průběžnému broušení nožů a zachování perfektních řezných vlastností budete potřebovat brusné kameny s vyššími hodnotami zrnitosti (600 až 3 000). Nejvyšší hodnoty zrnitostí (3 000 až 10 000) můžete využít k mírnému vyleštění již ostrých nožů a vyhlazení ostří do naprosté dokonalosti.

Diamantové brusné kameny jsou známé svou odolností a rychlým nabroušením nožů. Vodní brusné kameny se řadí k těm nejkvalitnějším nástrojům pro broušení. Vrcholem kvality jsou japonské brusné kameny, které také patří mezi vodní kameny. Naším favoritem jsou brusné kameny Taidea, které nabízejí nepřekonatelný poměr mezi cenou a kvalitou. Pro začátečníky doporučujeme pořídit si oboustranné brusné kameny, díky čemuž budete mít doma dva kameny různých zrnitostí.

4 položek celkem
Brusný kámen Prandi na sekery 180/400
620 Kč

Kombinovaný brusný kámen určený k broušení seker a nástrojů. Zrnitost 180 a 400. Rozměr kamene: 100 x 36 x 20 mm.

7.707.00
Brusný kámen Prandi na sekery 180/400 s rukojetí
680 Kč

Kombinovaný brusný kámen určený k broušení seker a nástrojů. Zrnitost 180 a 400. Dřevěná rukojeť. Rozměr kamene: 100 x 40 x 20 mm.

7.708.00
Brusný kámen Opinel přírodní 10
210 Kč

Malý příruční brusný kámen. Délka 10 cm. Přírodní kámen pocházející z italské Lombardie.

001541P
Brusný kámen Opinel přírodní 24
620 Kč

Brusný kámen ve tvaru slzy, délka 24 cm. Přírodní kámen pocházející z italské Lombardie.

001540

Rozdělení brusných kamenů podle původu

Na začátku se budete muset rozhodnout, zda pro vás bude vhodnější přírodní nebo syntetický brusný kámen. Obě skupiny totiž nabízejí řadu výhod, ale i nevýhod, které mohou ovlivnit vaše broušení.

Syntetické brusné kameny jsou v současnosti nejčastěji používány při broušení nožů. Obvykle jsou vyráběny z korundu a vyznačují se značnou tvrdostí a spolehlivostí, jelikož korund je po diamantu druhý nejtvrdší materiál. V porovnání s přírodními kameny mají syntetické kameny přesnou zrnitost.

Přírodní brusné kameny představují širokou skupinu s různými vlastnostmi. Slovenské kameny Rozsutec se vyznačují vysokou zrnitostí, extrémní tvrdostí a odolností. Brusné kameny Arkansas se vyznačují extrémní odolností a mají čtyři typy různých zrnitostí. Přírodní japonské kameny jsou v dnešní době již velmi vzácné, jelikož jsou lomy v Japonsku z velké části vytěženy. Nevýhodou přírodních brusných kamenů může být nesourodost zrna, která může vést k nerovnoměrným výsledkům broušení.

Základní typy brusných kamenů

Diamantové brusné kameny se řadí mezi syntetické kameny a jsou známé svojí odolností vůči poškození a rychlejším nabroušením nožů. Nože se brousí na sucho bez aplikování vody nebo olejů.

Vodní brusné kameny se řadí k těm nejkvalitnějším nástrojům pro broušení. Někdy se označují také jako japonské brusné kameny. Vodní kameny používejte vždy s vodou. Některé stačí na malou chvíli ponořit do vody, jiné vyžadují setrvat ve vodě i pár minut. Mějte na paměti, že během broušení by kámen neměl vyschnout. Tyto kameny obvykle obsahují brusivo korund (oxid hlinitý).

Kombinované brusné kameny se skládají ze dvou nebo více syntetických kamenů různých zrnitostí a funkcí. Jedním z kamenů můžete brousit čepel, druhým dobrousit ostří do hladka a třetím kamenem čepel následně vyhladit. Jedinou nevýhodu představuje vyšší počáteční investice, která se vám však z dlouhodobého hlediska vyplatí několikanásobně.

Olejové brusné kameny představují oproti vodním kamenům jednu velkou výhodu a tou je, že se tak rychle neopotřebují a vydrží vám dlouhá léta. U olejových brusných kamenů je třeba použít honovací olej – postačí pár kapek.