Novinky

Top 5 nejoblíbenějších nožů za rok 2023

Rok 2023 se pomalu blíží ke konci a my jsme už s nemalou dávkou nedočkavosti začali sestavovat žebříček vašich top 5 favoritů za uplynulé měsíce. Vybrat z tolik množství pouze 5 oblíbenců nebylo pro nás vůbec jednoduché, nicméně nakonec jsme se shodli, že ideální bude, bude-li výběr obsahovat všechny typy nožů ať už jde o EDC kousky, outdoorové nebo lovecké nože. Pokud hledáte vhodný dárek pro přátele, chcete potěšit někoho z blízkých nebo si prostě chcete udělat radost, výběr s pěti nejprodávanějšími a zároveň vašimi nejoblíbenějšími noži vám jistě pomůže najít ten pravý kousek.

Nůž Bestech Ornetta Black BG50B

Na Ornettě se nám líbí nejen design, ale také skvělá funkčnost, která z něj dělá našeho favorita mezi EDC noži. Pokud nehledáte další tradiční nůž, ale spíše nástroj v moderním provedení, Bestech Ornetta představuje jeden z nejstylovějších kousků. Čepel je vyrobena z osvědčené D2 oceli a o délce 9 cm činí z Ornetty plnohodnotný nůž, který hravě zvládá nejen každodenní činnosti, ale můžete se na něj spolehnout i v přírodě. Otevírání flipperem jde díky keramickým ložiskům extrémně snadno.

DSC_3940_blog

Co se líbí uživatelům nože:
✅ Precizně vyrobený nůž.
✅ Decentní faseta důkladně nabroušená z obou stran.
✅ Vyhovující velikost.
✅ Klip k zavěšení.
 
Nůž Bestech Ornetta si můžete zakoupit zde.
 

Nůž Morakniv Kansbol Hunting (S)

S velmi oblíbeným loveckým nožem Morakniv Kansbol Hunting se v přírodě jen tak neztratíte. Preferujete-li nože v zajímavém barevném provedení, ale zároveň chcete nástroj s klasickou pevnou konstrukcí, lovecký nůž Kansbol je jako stvořený pro vaše dobrodružství v lese. Čepel je vyrobena z recyklované švédské oceli a není příliš hrubá, díky čemuž si zachovává výborné řezné vlastnosti. Výrazná oranžovo-zelená rukojeť je vyrobena z odolného polyamidu s protiskluzovým vzorem. Součástí balení je plastové pouzdro se závěsem na opasek.

kansbol2kansbol1_3

Co se líbí uživatelům nože:
✅“Na první pohled bych to na nůž neřekl, ale zpracoval jsem s ním jelena i divočáka. S nožem se pracuje velmi obratně a to vše jen s jedním přebroušením.“
✅"Perfektní nástroj, který používám denně."
✅ Plastové pouzdro se závěsem na opasek.
✅ Velmi příznivá cena.
 
Nůž Morakniv Kansbol si můžete zakoupit zde.

Nůž Civivi Sokoke C22007-2 Green Burlap Micarta 14C28N

EDC nůž Civivi Sokoke jsme vybrali právě pro jeho jednoduchost a praktičnost, díky čemuž představuje klasiku mezi typickými zavíracími noži. Lidé, kteří preferují minimalistické nástroje, dají určitě přednost noži v nenápadných barvách bez ozdobných ornamentů. Nůž můžete otevírat dvěma způsoby. Jednoruční otevírání vám zajistí front flipper nebo případně oboustranný kolíček na čepeli.

Čepel nože je vyrobena z nerezové oceli 14C28N s černou povrchovou úpravou stonewash. S délkou čepele 8,5 cm se vám budou dobře provádět všechny vaše aktivity. Střenky rukojeti jsou vyrobeny ze zelené micarty. Oboustranný klip pro zavěšení nože z nerezové oceli vám umožní hluboké nošení.

DSC_3902_blog

Co se líbí uživatelům nože:
✅"Ergonomicky nejlepší rukojeť jakou jsem kdy držel v ruce."
✅"Perfektně vycentrovaný nůž, ani známka nějaké menší nerovnosti."
✅ Tento nůž můžete otevřít dvěma způsoby: front flipperem nebo kolíčkem na čepeli.
✅ Přední flipper funguje velmi snadno jako u všech Civivi nožů.
✅ Výborně zpracovaná ocel.
✅ Oboustranný klip pro zavěšení.
 
Nůž Civivi Sokoke si můžete zakoupit zde.
 

Nůž Cold Steel SRK Compact OD Green

Jednoduchý nůž Cold Steel SRK Compact nás už na první pohled zaujal jeho moderním provedením a speciálním plastovým pouzdrem typu Secure-Ex. Nůž Cold Steel SRK Compact OD je menší verzí modelu s poměrně dlouhou historií Cold Steel SRK. Čepel z uhlíkové oceli SK-5 zvládne i náročnější podmínky. Rukojeť je vyrobena ze speciálního pružného materiálu Kray-Ex (kraton) v zelené barvě a v kombinaci s černou povrchovou úpravou se tento nůž vysloveně hodí na dlouhá dobrodružství v přírodě.

DSC_3957_blog

Co se líbí uživatelům nože:
✅"Úžasně padne do ruky – ani velký, ani malý."
✅"Opravdu solidně naostřený nůž. Velmi dlouho jsem nepotřeboval používat brusku."
✅"Tento nůž beru s sebou na všechny outdoorové výlety."
✅ Kompatibilnější verze nože Cold Steel SRK.
✅ Plastové pouzdro pro uskladnění nože.
✅ Velmi příznivá cena.
 
Nůž Cold Steel SRK Compact si můžete zakoupit zde.
 

Nůž Kizlyar Supreme RedSteel General X1 AUS-8

Náš další oblíbenec, kterého si chválí nejen naši zákazníci, ale rovnou i několik členů našeho Kniland týmu. Kizlyar Supreme doporučujeme zejména pro jeho spolehlivost, jednoduchost a skvělý poměr mezi cenou a kvalitou. Díky ideální délce čepele 10,9 cm si najde skvělé využití při vnější práci, ale i loveckých aktivitách.

Ocel AUS-8 nevyžaduje žádnou zvláštní péči, velmi lehce ji nabrousíte a navíc je velmi odolná. Rukojeť je vyrobena ze vzácného kavkazského ořechu a obsahuje výrazný výstupek, který lze použít k rozbíjení skla, případně provlečení šňůry. Jednoduchá záštita vám poskytne skvělou ochranu proti sklouznutí prstů na čepel.

Nůž dostanete spolu s koženým chráničem ostří.

V případě zájmu si můžete dokoupit kožené pouzdro, které lze zavěsit na opasek. Můžeme vám doporučit pouzdro Kizlyar Supreme Pioneer.

16435-12_kizlyar-supreme-redsteel-general-x1-aus-8-1a

Co se líbí uživatelům nože:
✅ Odolné materiály vhodné do jakýchkoli podmínek.
✅ Záštita na ochranu prstů.
✅ Kožený chránič ostří v balení.
❌"Jedinou nevýhodou je, že nůž neobsahuje žádné pouzdro. Určitě potěší alespoň kožený chránič, ale to pouzdro bych určitě dokoupil, zejména v případě, že chodíte často do přírody a budete nůž stále přenášet."
 
Nůž Kizlyar Supreme si můžete zakoupit zde.
 

Nůž Joker Nomad 6.5

Na závěr vám přinášíme bonusový tip pro případ, že máte na nůž vyhrazen o něco vyšší rozpočet. Joker Nomad je kvalitní bushcraft nůž od španělského výrobce Joker, který se hodí do těch nejnáročnějších podmínek. Doporučujeme jej i díky jeho full tang konstrukci a odolné nerezavějící oceli Böhler N695, která vám zajistí maximální pevnost a spolehlivost. Na čepel ve tvaru clip point byla použita saténová povrchová úprava.

Rukojeť je dostupná ve třech různých provedeních (ořech, black micarta, green micarta), s křesadlem nebo bez křesadla a všechny naleznete zde.

V balení naleznete také kožené pouzdro s odolným prošíváním.

DSC_3895_blog

Co se líbí uživatelům nože:
✅"Bezpochyby ten nejlepší survival nůž."
✅"Nůž se hodí nejen pro pracovní aktivity, ale i stahování zvířat z kůže a jiné řeznické činnosti. Pro mě jako lovce je to neodmyslitelný nástroj."
✅"Konvexní výbrus nože je natolik odolný, že jsem ho po 3 měsících pravidelného používání ještě nebrousil. Vždy ho jen obtáhnu na kůži s pastou."
✅"Velmi dobré kožené pouzdro. Slušná kvalita kůže s dvojitým prošíváním. Nůž v pouzdře drží, při pohybu se ani nehne."
✅ Odolná nerezavějící ocel Böhler N695.
 
Nůž Joker Nomad 6.5 si můžete zakoupit zde.
 

Doufáme, že si budete umět díky článku snáze vybrat, v opačném případě si můžete prohlížet naši nabídku s dalšími tisíci nožů u nás na e-shopu!

Jak používat kůži na obtahování nože s brusnou pastou

Pokud toužíte po dokonale ostrých a lesklých nožích, použití obtahovací kůže je skvělou možností, jak vytěžit z broušení maximum. Kůže vám pomůže vyladit ostří vašeho nože do dokonalosti a případné použití brusné pasty vám zajistí lesk. Existují také pasty s hrubším brusným účinkem a právě ty vám umí nůž i jemně naostřit. Obtahovací kůže a brusná pasta nemůže ve vaší výbavě chybět, pokud chcete dopřát svým nožům maximální ostrost a lesk.

Proč používat kůži k obtahování?

Existuje mnoho skvělých materiálů na obtahování, ale právě kůži můžeme i po mnoha letech zařadit mezi nejoblíbenější alternativu. Je dostupná a zároveň představuje nejkvalitnější možnost ze všech běžných materiálů. Disponuje velmi dlouhou životností a nepoškodí se tak rychle jako jiné materiály. Obtahování kůží a následné nanesení pasty by se mělo provádět jako poslední krok jakéhokoli procesu broušení. K obtahování se dlouhodobě používaly materiály jako dřevo, lepenka či noviny. Z dlouhodobého hlediska však nebyly tyto materiály udržitelné a nedalo se nijak vyhnout jejich rychlému opotřebení. Kůže sice vyžaduje určitou údržbu, ale právě díky tomu vám vydrží mnohem déle. 

Práce s obtahovací kůží

Začněte umístěním špičky čepele na kůži. Ujistěte se, že hřbet čepele směřuje směrem k vám. Pokud jde o obtahování, nemusíte být velmi přesní ohledně úhlu, ve kterém se nůž nachází. Pohyb můžete opakovat až do té doby, dokud nebudete zcela spokojeni s leskem nože.

U nás si můžete vybrat z široké nabídky kůží na obtahování.

Jakou kůži používat k obtahování?
Při výběru se řiďte těmito čtyřmi zásadami:
1. Vyberte si kůži s rovnoměrnou tloušťkou a bez kazů.
2. Naneste brusnou nebo leštící pastu, abyste správně připravili povrch. (Tento krok je volitelný).
3. Obtahujte vždy ve směru ostří. Nikdy ne proti ostří - kůži byste mohli rozříznout.
4. Opakujte tahy na každé straně čepele, dokud nedosáhnete požadovaného lesku.
 

IMG_3746-02

Proč používat brusnou pastu?

Použití pasty představuje poslední krok v procesu broušení a zvykne se provádět na koženém řemenu, ideálně nataženém na tvrdším povrchu. Zřejmě vás bude zajímat, proč je vůbec použití pasty v procesu broušení tak důležité. Pro milovníky nožů, kteří si potrpí na estetiku svých oblíbených nástrojů bude také jistě lákavý právě zářivý lesk, který docílíte jedině použitím brusné pasty. Jedná se o menší doplněk, ale zaručeně zvýší váš celkový pocit z nabroušení. Pasty se zvyknou prodávat v menších blocích podobných pastelce. Ideální pro začátek jsou brusné pasty, které odebírají méně materiálu a důkladně vám vyleští čepel. Směsi a pasty mají často různou zrnitost a ne vždy to umíte odvodit od dané barvy. Většinou to závisí na samotném výrobci.

U nás si můžete vybrat z široké nabídky brusných past.

Brusné pasty a jejich zrnitosti

Zrnitost se udává podle množství nebo velikosti brusných částic. Existují různé normy pro hodnoty zrnitostí. Hodnota zrnitosti se obvykle udává ve standardních jednotkách grit nebo mikron (micron). Nechceme zacházet do přílišných technických detailů, důležité je ovšem vědět zásadní rozdíl mezi těmito jednotkami zrnitosti.

Grit - vyšší hodnota znamená jemnější brusný efekt. Čím vyšší je hodnota zrnitosti grit, tím jemněji bude nůž nabroušený.
Mikron - vyšší hodnota znamená hrubší brusný efekt. Čím nižší je hodnota zrnitosti v mikronech, tím jemněji bude nůž nabroušený.

Pro ilustraci, zrnitost 1000 grit se rovná 18 mikronům. Zrnitost 4000 grit se rovná 4 mikronům a zrnitost 14 000 grit se rovná 1 mikronu.

Jak aplikovat brusnou pastu?

Brusná pasta se na dotek podobá pastelce, avšak je o něco tvrdší a méně mastná. Směs se nanáší velmi jednoduše. Stačí si vzít brusnou pastu a procházet  po povrchu kůže jako kdybyste používali klasickou pastelku. Na kůži byste měli mít rovnoměrně nanesenou tenkou vrstvu pasty.

Druhou možností je nanášení směsi za pomoci tepla . Nahřejte kůži a případně i samotnou směs. Držte kůži asi 20 centimetrů nad zdrojem tepla, například nad plynovým sporákem. Pokud jsou oba komponenty jemně zahřáté, můžete je aplikovat. Brusnou pastu můžete zahřívat také v případě, že by byla příliš drobivá a špatně se vám rozetírala.

IMG_3750-02

Jak aplikovat diamantovou pastu?

Nanášení diamantové pasty je také velmi jednoduché. Naneste pouze několik teček na povrch kůže. Stačí jí opravdu málo – vždy jí dejte raději méně než více. Následně rozetřete pastu po povrchu kůže. Pastu opětovně přidávejte až v momentě, kdy se ocitnete zcela na suchu.

Odstraňování brusné pasty z řemene

V případě, že byste chtěli vyzkoušet jiný typ brusné pasty, není třeba dokupovat nový nebo dodatečný kožený řemínek. Starou brusnou pastu můžete velmi snadno odstranit. Vezmete si kousek brusného papíru, který může mít zrnitost kolem 240 grit. Hmotu jednoduše obrousíte a celý proces ukončíte malými krouživými pohyby. Po dokončení nezapomeňte kůži na obtahování dobře vyčistit.