Sekera Mizuno Seisakujo Bakin Warikomi 450 g

Kód: KNTN-010-142
5 430 Kč 4 488 Kč bez DPH
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
23.7.2024
Možnosti doručení

Tradiční japonská kovaná sekera tvaru Bakin. Délka 36 cm, hmotnost hlavy 450 g. Třívrstvá ocel s jádrem z uhlíkové oceli S45C, rukojeť z bílého dubu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Japonská tesařská sekera Mizuno Seisakujo Bakin Warikomi Yaki Magari-E 450 g

Kovaná japonská sekera s širokou čepelí typu Bakin je vhodná pro tradiční tesařské práce, například pro křesování dřeva. Podobný typ sekery se u nás nazývá topor, neboli širočina. Sekera je kompletně vyrobena v Japonsku.

Rozměry: délka 36 cm a celková hmotnost 700 g. Hmotnost hlavy sekery je 450 g.

Kovaná hlava sekery vyrobená metodou Warikomi

Hlava sekery se skládá ze 3 vrstev oceli (Warikomi) a její jádro tvoří japonská uhlíková ocel S45C, která obsahuje 0,45% uhlíku. Warikomi je starodávná japonská metoda, při které se rozpálený kus železa nebo měkké oceli rozštěpí a vloží se menší kus tvrdé oceli. Následným kováním se ocele spojí do jednoho kusu. Výsledkem je tvrdé řezné jádro, obklopené boky z měkčí oceli. Díky tomu je hlava sekery extrémně ostrá a dobře brousitelná, ale zároveň se zachovává houževnatost a odolnost vůči nárazům. Tuto ocel si velmi rychle oblíbíte právě pro její ostrost a snadné broušení.

Hlava sekery je ručně kovaná.

Drážky na hlavě sekery jsou součástí tradičního procesu výroby sekery. Podle japonské tradice tři drážky na levé straně a čtyři drážky na pravé straně symbolizují přítomnost šintoistických bohů v přírodě a přivolávají jejich ochranu, když se sekera používá pro potenciálně nebezpečnou práci.

Tradiční drážky na hlavě sekery

Certifikát "Tradiční řemeslník"

Na hlavě sekery naleznete značku, která je certifikátem tradiční výroby. V roce 1974 zavedla japonská vláda tuto certifikaci pro zachování tradičních technik a speciálních místních řemesel. Je oficiálním uznáním těch, kteří tyto techniky ovládají a snaží se je předat dalším generacím. Isao Mizuno je od roku 2012 držitelem tohoto prestižního certifikátu.

Isao Mizuno je držitelem japonského národního certifikátu

Topůrko z japonského dubu

Rukojeť je kompletně vyrobena z japonského bílého dubu. Použitý je jen ten nejlepší dub ze severního Japonska, přirozeně vytvrzený léty horkých let a studených zim, čímž vzniká jemnozrnné dřevo s vysokou odolností. Finální ošetření opálením zajišťuje impregnaci a odolnost vůči znečištění.

Součástí sekery je kožené pouzdro, které umožní pohodlné přenášení sekery a ochrání ostří před poškozením.

Použití

Japonské sekery Mizuno Seisakujo jsou vyrobeny zejména pro precizní sekací úkoly a štípání menších polen, a ne pro tupé údery do velkých polen. V minulosti byly sekery nezbytným nástrojem v zemědělství, lesnictví a tesařství, jakož i na kácení polen na oheň. V současnosti jsou oblíbené pro outdoorové aktivity, přípravu dřeva v přírodě a na tradiční tesařské práce.

Před prvním použitím je třeba zkontrolovat uchycení hlavy sekery. Z důvodu velmi rozdílných klimatických podmínek a vlhkosti vzduchu mezi Japonskem a Evropou jsou některé typy seker dodávány tak, že hlava sekery je uchycena k topůrku pouze provizorně. Konečné uchycení je jednoduché a měli byste jej bez problémů zvládnout.

Postup fixace hlavy sekery:

1. doporučujeme sekeru nechat alespoň týden aklimatizovat na místě kde ji budete skladovat,
2. jemnými údery kladiva do spodní strany topůrka co nejvíce zasuňte topůrko do oka hlavy sekery,
3. kladivem přiklepněte ocelový klín, který fixuje topůrko v hlavě sekery, tak aby nepřečučel ze dřeva.

mizuno_seisakujo_12-min

Údržba

Po použití prosím odstraňte nečistoty z hlavy sekery a otřete ji do sucha. Na ocel naneste malou vrstvičku oleje, který zabrání korozi. V Japonsku se obvykle používá kaméliový olej, ale můžete použít jakýkoli rostlinný olej. Nasaďte kožené pouzdro abyste ochránili ostří před nechtěným poškozením.

Když se ostří časem otupí případně se vyštěpí, lze sekeru znovu nabrousit tak, že nejprve použijete hrubý brusný kámen (je-li ostří vyštěpené) a poté jemný kámen. Před použitím brusné kameny navlhčete vodou.

Sekery Mizuno Seisakujo

Sekery od výrobce Mizuno Seisakujo jsou ručně vyráběné sekery ve městě Sanjo v Japonsku. Mizuno Industries založil v roce 1937 Yoshio Mizuno. V současnosti jsou sekery vyráběny mistrem kováře Isaem Mizunem a jeho syny. Při kování japonských seker dodržují zažité tradiční techniky z dávných dob. Už na první pohled je očividné, že sekery jsou vyrobeny s obrovskou precizností a jedná se o ruční malosériovou výrobu. Mizuno vyrábí jak sekery tradičních tvarů, tak sekery v moderním stylu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Sekery
Druh oceli: Uhlíková ocel
Materiál čepele: 1045 (C45, XC45, 19083, S48C)
Materiál rukojeti: Dřevo
Pouzdro: Kožené
Celková délka: 36 cm
Délka čepele: 10 cm
Hmotnost celková: 700 g
Země původu: Japonsko

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: